Líbí se Ti Nevolejte.cz?

Pokud ano, podporuj nás na Facebooku nebo Google+ ! Nevolejte.cz žije komunitou - buď součástí!   

Čas každého z nás je jedna z nejvzácnějších věcí, které člověk vlastní. Za žádné peníze si jej totiž nekoupíte a nejde vrátit zpět. Proto bychom se měli snažit prožít život naplno a věnovat se pouze věcem, které nás baví a mají pro nás smysl. Bohužel kolem každého z nás číhá v životě spusta nástrah, které se nás snaží o volný čas připravit.

„Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.“

Albert Einstein

„Člověk nemá nic vzácnějšího a cennějšího než čas.“

Ludwig Van Beethoven

Důvody vzniku

Jednou s nejdotěrnějších a nejnepříjemnějších jsou nevyžádané marketingové telefonní hovory, při kterých se nás prodejci pod záminkami dotazníku nebo průzkumu trhu snaží zlomit ke koupi něčeho, co vlastně ani nepotřebujeme. Bez ohledu zda se jim to povede nebo ne, zcela určitě nás připraví o cenné minuty života, které nám už nikdo nevrátí.

Zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích sice omezuje takový prodej lidem, kteří si to nepřejí, a zveřejní toto rozhodnutí ve veřejném telefonním seznamu, ovšem s odstupem času se zdá, že je poměrně bezzubý. Trpí především těmito nedostatky:

 1. V první řadě neexistuje žádné centrální místo (rozcestník), kde by byly všechny veřejné telefoní seznamy vyjmenované, takže je v podstatě nemožné zjistit, jaké všechny seznamy existují a kam by měl telefonní prodejce nahlédnout, aby zjistil, že si dané číslo nepřeje být obtěžováno.
 2. V naší zemi jsou poměrně populární předplacené telefonní karty, které nejsou vázané na žádnou smlouvu a poskytují vlastníkovi, kromě jiných výhod, i anonymitu. Není žádný důvod, aby anonymní vlastník telefonního čísla jenom kvůli tomu, že si nepřeje být kontaktován prodejci, musel zveřejnit plnou identitu v telefonním seznamu.
 3. Navíc kromě jednotek základních telefonní operátorů (jako je O2, T-Mobile, Vodafone) existují desítky možná už i stovky tzv. virtuálních telefonních operátorů nebo poskytovatelů VoIP služeb. Je naprosto nereálné, aby každý z nich disponoval vlastním veřejným telefonním seznamem, který by zákaz prodeje po telefonu řešil.

Důsledkem těchto skutečností marketingové agentury tento zákon v podstatě ignorují a vesele připravují český národ o tisíce hodin volného času. Věříme, že tato komplikovaná situace má svoje řešení, a proto také vznikl projekt Nevolejte.cz

Cíle projektu

Základní cíle projektu jsou:

 1. Aktivně chránit uživatele mobilní aplikace Nevolejte.cz před dotěrným telemarketingem na základě sdílení blokovaných telefonních čísel pomocí komunitně budované černé listiny čísel (blacklist). Zjednodušeně řečeno, pokud daný prodejce zavolá alespoň dvěma uživatelům mobilní aplikace Nevolejte.cz, a ti si jeho telefonní číslo lokálně zablokují, tak je tato informace sdílena se všemi ostatními uživateli. Od této chvíle se z daného čísla prodejce nikdo nedovolá žádnému dalšímu uživateli aplikace Nevolejte.cz.
 2. Současně budovat centrální registr telefonních čísel Nevolejte.cz, které si nepřejí být více kontaktováni za účelem marketingu. Registr Nevolejte.cz nebude shromažďovat a zveřejňovat nic víc, než je nezbytně nutné pro identifikaci účastníka. Takže nebude vyžadovat žádné osobní informace, pouze telefonní čislo, které si nepřeje být voláno. Zápis do registru Nevolejte.cz bude umožněn nejen uživatelům mobilní aplikace, ale komukoliv, kdo si nadále nepřeje být obtěžován.
 3. Budeme aktivně jednat se všemi firmami v naší zemi zabývajícími se telemarketingem o respektování našeho registru Nevolejte.cz. Budeme vyžadovat, aby před každým pokusem o telefonní hovor operátoři zkontrolovali, zda majitel volaného telefonního čísla není v registru uveden a tudíž si nepřeje být obtěžován.
 4. Nejenom volný čas je důležitý, pro běžný život jsou zapotřebí i peníze. Proto bychom se chtěli do budoucna zavázat, že veškeré služby související s ochranou před nevyžádanými hovory budou vždy pro všechny uživatele naprosto zdarma.

Jak to celé funguje

Princip fungování služby Nevolejte.cz jako celku lze popsat následujícími body:

 1. Nejdřívě je nutné provést zápis do Registru Novolejte.cz, který je veřejným telefonním seznamem čísel, které si nepřejí být kontaktování za účelem marketingu (dle Zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích, §96 Odst. 1). Tento zápis je možné provést přes webový formulář zde, případně pokud vlastníte chytrý telefon s operačním systémem Android, pak zápis se provede automaticky pouhou instalací aplikace Nevolejte.cz, kterou je možné instalovat odtud.
 2. Prodejce po telefonu, dříve než zavolá na vybrané číslo, musí provést kontrolu v Registru Nevolejte.cz na tomto linku, zda vlastník čísla umožňuje marketing po telefonu.
 3. Pokud je Vaše číslo v Registru Nevolejte.cz a přesto Vám nějaký prodejce zavolá, nahlašte to stížností na tomto linku. Kromě registrace stížnosti systém přidá telefonní číslo prodejce na komunitně budovanou černou listinu telefonních čísel.
 4. V případě, že používáte mobilní aplikaci Nevolejte.cz, nahlášení stížnosti se děje automaticky pouhou operací zablokování čísla pomocí této aplikace.
 5. Pokud daného prodejce nahlásí alespoň tři různí uživatelé, mobilní aplikace Novolejte.cz zablokuje příjem hovorů od daného prodejce všem ostatním uživatelům.
 6. Pokud budou telefonáty od prodejce uživatelům služby Nevolejte.cz dále pokračovat, což bude indikováno jednak registrací nových stížností a jednak také statistikou blokovaných hovorů mobilní aplikace, podáme hromadně na daného prodejce stížnost na Český Telekomunikační Úřad a provedeme proti prodejci další nezbytné právní kroky.
 7. Pokud si prodejce přeje zjistit, zda jeho číslo je uvedeno na černé listině, může tak učinit zde.

Více uživatelů = lepší ochrana

Základem budoucího úspěchu projektu Nevolejte.cz jsme my, jeho uživatelé, a čím více nás bude, tím lépe. Ovšem budoucí uživatelé se musí o službě nějakým způsobem dozvědět. Placená propagace zde nepřipadá v úvahu vzhledem k tomu, že všechny poskytované služby jsou naprosto zdarma a projekt si na svůj marketing tzv. nevydělá. Aktuálně veškeré náklady na projekt jsou hrazeny ze soukromých prostředků autora, který je zapálený pro danou věc a rád by na poli boje proti nevyžádaným reklamním sdělením něco změnil.

Proto jediné, o co bychom Vás rádi požádali je, abyste dali o naší unikátní aplikaci vědět svým známým i všem ostatním prostřednictvím sociálních sítí případně jakkoliv jinak. Věřte tomu, že s nevyžádanými telefonními hovory má problém skoro každý a většina přátel Vám bude za doporučení vděčná. Čím více nás bude, tím lépe budeme chráněni a tím lepší vyjednávací pozici budeme mít při jednání s velkými marketingovými agenturami případně i s politiky o úpravě nedokonalé legislativy. Dejte prosím o nás vědět jakýmkoliv způsobem a pomozte tím vybudovat projekt, který vám pomůže ochránit jednu z nejcennější věcí, které vlastníte – a to váš volný čas. Děkujeme.